Hodinky PRIM vs. hodinky PRIM

Nejsou PRIMky jako PRIMky. Zdánlivě nepochopitelná slovní hříčka je nejspíše pro ty, kteří se o hodinky zajímají známou skutečností. Pojďme si tedy shrnout stručnou historii toho, proč nejsou PRIMky jako PRIMky a jak se v tom vlastně vyznat.

Abychom udělali hned z počátku záhadě přítrž. Je to tak, že v české republice máme dva producenty hodinek, kteří prodávají svou značku pod historickým označením PRIM. Abych byl zcela přesný. Jedna tak činí pod označením PRIM druhá pod označením PRIM Manufacture.

Asi nikoho nepřekvapí, že tato situace pochází z dob divokého kapitalismu, ale pojďme úplně na počátek do 50. let. K těm klasickým PRIMKám, ke kterým se obě společnosti hlásí. Historie je spojená s podnikem Chronotechna a Novým Městem nad Metují. Československo tak bylo jedním z prvních států světa, který bych schopen vyrobit kompletní náramkové hodinky. Pravda téměř dvě století po Švýcarech, ale i tak. PRIMky pak byly exportovány do všech státu bývalého východního bloku a pod jiným obchodním názvem i na západní trhy. Pokud jste si nedovezli hodinky ze Sovětského Svazu nebo jste neměli hodinky od některého výrobce z NDR (kde komanči téměř zničili tradici německého hodinářství – naštěstí jen dočasně), měli jste PRIMky. Měli je tedy téměř všichni.

Na počátku 90. let pak došlo k několika změnám. Samotný název PRIM byl – za ne zcela jasných okolnosti (ale co v té době bylo jasné) – prodán společnosti MPM Quality. Samotná firma, licence, lidé a stroje však zůstaly v původní společnosti, kterou koupil a dnes provozuje Elton Hodinářská. Od té doby se samozřejmě vlečnou také soudní tahanice o značku. Poslední rozhodnutí je hodné Šalamouna. A to takové, že značku mohou používat oba producenti.

Ačkoli to mate spousty lidí (tedy těch, kdo o to mají vůbec tušení) zda se, že oba výrobci si v zásadě nekonkurují a zaměřili se na zcela svébytné trhy. PRIM Manufacture (potomek původní firmy) se orientuje zejména na kusovou výrobu a reedice, případně předělávky svých původních modelu, s novými kalibry a samozřejmě novými materiály a kvalitou. S tím jde také ruku v ruce cena, která je výrazně vyšší než sériová výroba. Ano právě od této firmy nosí hodinky pan prezident.

MPM nabízí hodinky zejména v nižší střední. Tedy v cenách do 10000,–. Rozhodně se nejedna o nekvalitní práci, ale přece jen jde o masovou produkci. O tom, jak se hodinky vyrabějí taktně mlží. Nejspíše je část výrobků nebo dílů produkována v Číně (na tom není nic špatného, dělají to tak i mnohem renomovanější firmy), ale návrhy se snaží vycházet také ze starších legendárních modelu PRIMek.

Ideální řešení se tak jeví spojení obou firem (nereálné). Obecně to zákazníkům může být jedno. Každá s firem si hraje na svém písečku. Samozřejmě MPM uvedla hodinky s turbillonem, ale opět PRIM manufakture se zaměřuje na zcela jiné zákazníky. PRIMky z MPM si koupi někdo, kdo chce kvalitní hodinky, často nabité funkcemi, efektní na pohled. PRIMky Manufaktured si koupi někdo, kdo uznává tradici těchto hodinek, ocení eleganci a jednoduchost a zejména ruční práci od A (spíše C jako kalibru) až po finální provedení pouzdra a řemínku s tím, že bude očekávat, že to co má na ruce mu vydrží věky i když bude vědět, že je ocení jen lidé s podobnou slabostí jakou má on. A těch je naštěstí pořad dost.

Příspěvek byl publikován v rubrice HODINKY, VÝROBKY se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.