Dakar 2014 před startem

DAKAR 2014 online

Pro české fanoušky bude Dakar 2014 nesmírně zajímavou podívanou. To lze říci už v této chvílí. Prvním pozitivem je návrat ke standardnímu modelu Dakaru s minimem přejezdů a neutralizačních zón, zato s náročnými maratonskými etapami, které mohou opět znamenat výraznější rozdíly mezi závodníky. Vždyť v roce 2013 časové rozdíly téměř vypadaly jako v běžné rallye a jediná drobná technická potíž znamenala zásadní propad v průběžném pořadí. Tedy návrat k nastavení, které by mohlo naším posádkám spíše vyhovovat.

Druhým důvodem proč Dakar bude pro českého diváka atraktívní jsou samozřejmě posádky za volanty a řídítky vozidel českých soutěžních posádek. Zásadní změnou jsou zde minimálně 3 špičkové posádky v kategorii kamionu. Po dlouhých letech, kdy české týmy spíše technicky doháněly Ruské a Nizozemské týmy se na Dakar 2014 postaví minimálně 3 špičkové Tatry a jeden LIAZ, které by alespoň technicky měly plně konkurovat špičce.

Buggyra Team

Loňský nejspěšnější český jezdec Martin Kolomý bude opět startovat s Tatrou ovšem v nově vytvořeném Dakarském tymu pod hlavičkou tradiční české racetruckové stáje Buggyra. Motor Gyrtech pochází právě z této dílny a ostatně jej používají i další české týmy s výjimkou Lopraisů. Automobil je zcela nový a při vývoji se úzce zapojila i samotná továrna Tatra. Zásadní nevýhodou pak může být především absence rychlé asistence a přece jen velmi nový a ne do detailu otestovaný vůz.

InstaForex Loprais Team

Aleš Loprais poprvé nasadí na Dakaru nově dokončený speciál, který má být skutečnou špičkou v kategorii kamionů. Což ostatně potvrzoval již při Silk Way Rally – tedy pokud zrovna fungoval. Tato zkušenost byla jistě k nezaplacení a dá se tak očekávat, že současná verze je již ve všech směrech dále, co se týče rychlosti i spolehlivosti. U Lopraisů se udála skutečně zásadní změna a kromě špičkového stroje se jindy sebevědomý Aleš Loprais tentokrát představuje s mírně skromnější rétorikou.

Podporou Aleše Lopraise bude tentokrát starší Tatra z jeho dílny pod vedením zkušeného Jana Tománka, jehož největší ambice bude nejspíše podpora týmové jedničky až do úspěšného konce celé soutěže.

Bonver Dakar Projekt

Nejpočetnější český tým se na start postaví se třemi kamiony Tatra připravenými v kooperaci s automobilkou. Největší hvězda Artur Ardavičus zasedne za volant zcela nového (a bohužel ne důkladně otestovaného) kapotovaného speciálu. Sestavu doplní nadějný polský pilot Robert Jan Szustkowski, který přesedne z kategorie sériových kamionů na speciál Tatra. Sestavu pak doplní Tomáš Vrátný. Velmi těžko se odhadují šance tohoto týmu. Můžeme předpokládat, že nový speciál bude rychlý, ale v náročném, až maratonském charakteru letošního Dakaru, mohou chybět naježděné testovací kilometry.

KM Racing

Jaroslav Valtr se představí s výrazně upraveným speciálem LIAZ, který je patrně poslední evolucí tohoto vozu před velkým skokem, který je připravován pro další ročníky. Špičkova technika my měla umožnit celé posádce útočit na umístění v první desítce – tedy mezi těmi nejlepšími (špička bude letos skutečně široká). Bude tak spíše záležet na spolehlivosti techniky a případných potížích. O rychlosti vozu a schopnostech Valtra není třeba pochybovat. Druhým do týmu v kategorii kamionu je Vlastimil Vildman. Oba předchozí starty v Dakaru proměnil ve slušné umístění v druhé desítce a spolehlivý výkon je to, co se od této posádky očekává i na Dakaru 2014.

Na zkušenou v nejprestižnější kategorii automobilu se vydává pětinásobný vítěz ve čtyřkolkách Josef Macháček. Ten zastírá, že letošní ročník bude tak trochu jako první a na Dakaru se bude se svou buggy Optimus nejprve učit. Macháčkův výkon tak může být jedině pozitivním překvapením a rozhodně se jej jako jediného českého jezdce v kategorii automobilů vyplatí sledovat.

Celou sestavu doplní dva velezkušení motorkáři. David Pabiška pojede tentokrát v týmu s veleúspěšným Slováček Svitkem. Českou sestavu doplní Jan Veselý. Tradiční to Dakarský matador

Už od 5. ledna tak můžete držet palce českým posádkám a opět si po roce užívat tento jedinečný svátek motoristického sportu. I na těchto stránkách se budu snažit přinášet pokud možno aktuální informace z trati Dakaru 2014

Příspěvek byl publikován v rubrice SPORT se štítky , , , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.