Úvalno – rozhledna Hanse Kudlicha – Tip na výlet

Rozhledna Úvalno

Rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně u Krnova je také místem jeho posledního odpočinku

Okolí Krnova je místo rozhlednám zaslíbené. Jen v samotném městě jsou dvě. Ta slavnějších, starší a krásnější se nachází na dominantě města – poutním místě Cvilíně. Ta druhá nově vybudovaná je na opačném konci města. Na Ježníku nejdete tak trochu prefabrikovanou dřevěnou rozhlednu. Jen několik kilometrů od Krnova v malé obcí Úvalno se na nevelkém vrchu Strážiště nachází rozhledna třetí, zasvěcena místnímu rodákovi Hansi Kudlichovi. V roce 2013 oslaví rozhledna 100 let.

Hans Kulich je polozapomenutá postava také českých dějin, která se bohužel díky německému původu po druhé světové válce tak trochu vytratila z paměti. Tento místní rodák a významná postava revolučního roku 1848 je také nazýván „Osvoboditelem sedláků“. Byl to právě tento nejmladší poslanec tehdejšího sněmu, který navrhl zrušení poddanských povinnosti včetně roboty a desátek. Iniciativa, která byla následně přijata měla dalekosáhle důsledky pro osobní svobody a ekonomický rozvoj.

Tato významná postava našla po svém smrti v Americe místo posledního odpočinku právě v krásné kamenné rozhledně na vrchu Strážiště nad Úvalnem. A tato obec si svého rodáka náležitě váží, i když obyvatelstvo bylo po druhé světové válce téměř celé obměněno. Kompletně opravená rozhledna poskytuje výhledy na zvedající se první kopce Jeseníků na jedné straně. Západnímu výhledu pak vévodí Cvilín s rozhlednou a bazilikou. Severní pohled otevírá široký pohled na Polsko a jeho nížiny. Vstupné je vskutku lidové a autem dojedete až téměř k rozhledně.

Komentáře nejsou povoleny.