Test lyží Sporten a Lusti pro sezonu 2013/2014 – přidáno video

pohled

Ani letošní podzim jsme nemohli připravit fanoušky lyží českých značek Sporten a Lusti o pravidelný podzimní test letošních novinek a jejich porovnání se staršími modely. Naše volba tentokrát padla na nejméně známý a nejmenší ledovec v Rakousku. Ski areál na Kaunertalském ledovci skutečně rozsáhlý není, ale rozhodně je zde krásné lyžování a jediným reálným omezením v takto brzké sezoně jsou desítky závodníku, kteří se připravují na sezonu.  První den nás provázela mlha a zamračená obloha doplněná hlubokým čerstvě napadaným sněhem. Další dny se obloha vyčistila a Alpy nám ukázaly svou krásnou prosluněnou tvář. Testu se zúčastnili 4 lyžaři, jejichž schopnosti můžeme  označil za nadprůměrné a velmi nadprůměrné.

Sporten Universum

SPORTEN UNIVERSUM

Velké překvapení testu. Po loňském mírném zklamání pro sportovního lyžaře z méně výrazných nových modelů od Sportenu se podařilo mírou vrchovatou naplnit slib daný názvem lyži. Univerzální lyže, kterým nechybí ani radost z lyžování. Velmi klidné a obratné lyže se neztratí v hlubokém sněhu ani na upravené sjezdovce. Univesum jsou titanalem vyztužené Iridia a to je také znát. Překvapivě živě dokáží reagovat na požadavky lyžaře. Testovali jsme dvě délky. 160 cm jsou velmi živé a obratné, 168 cm si zachovávají skvělé jízdní vlastnosti, ale jsou jistější na rozbitějším sněhu a zároveň vysoká rychlost je pro ně jako stvořená. Doplňkem je skvělé až luxusní zpracování samotné lyže. Ostatně cena není nijak nízká. Možná škoda nevýrazné barvy, protože lyže na sjezdovce snadno zaniknou. Doporučení míří spíše na nadprůměrné lyžaře, kteří se nebojí do lyže zatlačit a s Universy budou jistě spokojeni jako svou hlavní lyží. V materiálech je prezentována jako málem závodní model. To si však nemyslíme. Právě naopak dokáži skvěle regulovat rychlost jízdy a užijete si, aniž musíte nutně lámat rychlostní rekordy (a tak na sjezdovce riskovat). Zde se podobají Lusti RCT jen nejsou tak agresivní od špičky.

Sporten AHV 05 SL

SPORTEN AHV 05 SL

Klasika, klasika, klasika, která se neomrzí. Velmi točivé a jisté na upraveném povrchu. Ani již mírně rozježděná sjezdovka je nezastaví, protože malé muldy jednoduše prorazí. Starý design zůstal zachován, ale nová – na lyže netradiční – barva dává celku naprosto jiný rozměr (ve skutečnosti vypadají lépe než na fotografiích). Nechceme se opakovat, ale je jasné, že i tato vlastně „stará“ a tradiční konstrukce se rozhodně v současnosti neztratí a jistotu pohybu v oblouku a především cit pro sjezdovku by ji mohly závidět mnohé lyže prestižních značek prodávané za zcela jiné ceny.

Sporten Warrior

SPORTEN Warrior

Letošní novinka, která vychází z proporcí velice oblíbených Raptorů. Rozdíl je v použití dvou plátů titanalu na stvrzení lyže. Byli jsme velice zvědaví, co tato novinka předvede a skutečnost předčila očekávání. Ten, kdo měl tu možnost jezdit na Raptorech mi potvrdí, že je to výborná lyže pro dobrého rekreačního lyžaře. Warriory si vzaly tu jednoduchost ovládání a přitvrdily jako válečník. Rychlost jim sluší a přitom se stále jednoduše ovládají. Doporučil bych je výborným rekreačním lyžařům, kteří se rádi svezou i rychle a zároveň nemusí nutně jezdit jen po hraně. Poměr cena x výkon je staví do pozice černého koně letošní sezony.

Lusti RCT Radical Carving

LUSTI RCT

Ač je jen několik let na trhu, stála se již Lusti RCT legendou. Letos přichází s novým designem a s tradiční konstrukci bude nejspíše ještě obchodně úspěšnější. Ač název trochu straší „Radical Carvingem“ je to mimořádně univerzální lyže, kterou si zamilují všichni milovníci kratších oblouků. Nejsilnější charakterovou stránkou je rozhodně razantní a přitom čitelné a jednoduché zahájení oblouku špičkou, kde hledá opravdu jen obtížně konkurenci. Miláček všech nadprůměrných lyžařů uspěl i tentokrát. Pro většinu z nás to byla poslední volba. Ve smyslu už jsem všechno zkusil, tak si konečně užiji na závěr dne s RCT.

Lusti SCT wide

Lusti SCT wide


Nový design lyže, která sice brázdí svahy jen málo sezón, ale již bych ji označil jako klasiku. Chcete dokonale tvrdou, širokou a univerzální lyži, tak tenhle „tank“ je pro Vás jako stvořený. Nový design se opravdu povedl (ostatně stejně jako všechny letošní lušťovky). Testovali jsme délku 166 cm s rádiusem 13 m, která je nádherně točivá i při zachování univerzálních vlastností. Spousta lyžařů se při pohledu na rozměry trochu vyděsí šířkou 130 – 77 – 112 mm, ale není třeba. I na tvrdé upravené sjezdovce jsou tyto lyže dokonalé a rychlé v přechodech. Jako ryba ve vodě se cítí také na rozbité nebo měkké sjezdovce. Určitě doporučujeme fyzicky zdatným lyžařům s výbornou technikou, ale určitě od nich nečekejte mrštnost a agresivnost slalomek nebo RCT.  SCT Wide se chovají jako již zmíněný tank. Rozjedou se na takřka konstantní rychlost a jedou hlava nehlava.

Lusti CCT Wide Carving

LUSTI CCT

CCT Wide je mladší a také měkčí sestra SCT Wide. Podobně jako u Sportenu, tak i u Lusti změnili tvrdost lyže odebráním titanalových plátů a vznikla lyže totožných rozměrů a proporcí, ale s příjemnějším chováním pro průměrné až dobré rekreační lyžaře. Sportovnímu lyžaři bude ve vysoké rychlosti měkká. Nejvíce se to projeví na špici, ale jelikož rekreačních lyžařů je většina, tak tato lyže míří do velké masy. CCT Wide je široká univerzálka, která nevyžaduje silové zacházení. Ráda se projede i rychleji, ale nejlépe se cítí ve střední rychlosti a nevadí ji i smýkaný oblouk a jedno jestli je krásný manšestr nebo měkko po nočním sněžení.

Lusti RT race SL

Lyže Lusti RT Race SL

Zástupce klasických slalomek v sortimentu Lusti s novým designem. Lyže jako takové ničím speciálním nepřekvapí. Představují vyváženou kombinaci skvělých jízdních vlastností zejména na úpravné sjezdovce. Pochopitelně preferují rychlou jízdu a jasné a razantní vedení ze strany lyžaře. Rozhodně však nejsou nijak záludné a nečekejte, že vás v každém oblouku vykopnou. Na to jsou příliš příjemné. Charakterově velmi podobné Sportenu AHV 05 SL.

Lusti CWR Cross Wide Rocker

Lyže Lusti CWR Cross Wide Rocker

Letošní absolutní novinka ve stáji Lusti jsou CWR neboli Cross Wide Rocker. Ano je to první lyže s Rockerem na špici i patě od Lusti. Byli jsme na tyto lyže nesmírně zvědavi, protože s rockerem zatím dobré zkušenosti nemáme. CWR byly v permanenci především první den testování, protože na sjezdovkách leželo hodně nového sněhu. Právě do těchto podmínek bych lyži doporučil nejvíce. Hlavně zvednutá špička způsobuje to, že v měkkém sněhu můžete tlačit na špičku prakticky stejně jako na upravené sjezdovce. Není potřeba jet mírně vzadu jako třeba na SCT Wide. CWR jsme neměli možnost vyzkoušet na úplně tvrdé sjezdovce (po dalších zkušenostech doplníme), ale na upravené sjezdovce se již pro ryzího carvera projeví handicap rockeru. Začít oblouk dokonale od špice prakticky není možné, ale jak jsem již psal, tak většina lyžařů je rekreačních a ti většinou k zahájení oblouku špici ani nepotřebují. Absence agresivní špičky a paty jim bude spíše ku prospěchu. Nicméně tento model je dostatečně tvrdý hlavně díky titanalům a tedy určitě není vhodný pro nějaká ořezávátka.

Možná i vás překvapil nepoměr mezi počtem testovanými typů našich dvou domácích značek. Tento poměr byl ve skutečnosti vyrovnanější, ovšem o některých lyžích se bohužel nemůžeme v tomto článku zmínit, neboť se jednalo o typy, které zatím nejsou a ani nebudou pro tuto sezonu v prodeji. Tak snad dostaneme povolení doplnit tento článek na jaře 2014.

Jak již opakujeme několik sezón, tento test zdaleka nenahrazuje ty velké tabulkami prošpikované prestižní testy. Tohle je test v malém, spíše o pocitech z ježdění, což si myslíme je ve výsledku to nejdůležitější. Rozhodně nechceme být objektivní přes mrtvoly a nebojíme se i kritizovat.

A nyní již bonus v podobě představení Sportenu AHV 6 SL pro sezonu 2014/15. Lyže se obecně drží všeho dobrého co definuje řadu AHV jen tentokrát v modernějším pojetí, co do kontrukce i designu. Sestava na videu ještě nebyla kompletní. Byl to spíše takový prototyp i přesto si užijtě toto video.

Závěrečné zamyšlení

Čtenáři může vyvstat logická otázka. Proč testujeme jen lyže českých značek? Není tak náš výběr omezen a nevidíme tak tyto lyže lépe než ve skutečnosti jsou bez porovnání s jinými typy? A samozřejmě je naše hodnocení vůbec objektivní když lyže jsou zdarma zapůjčeny a test částečně organizován přímo prodejcem těchto lyží.

Tak předně celý pobyt si hradíme sami, včetně všech souvisejících položek. A věřte nebo ne, rozhodně nikdo z nás neutratí tisíce korun jen proto, aby pak 3 dny zdolával svahy na příšerných lyžích. Milujeme lyžování, ne sjíždění svahu nahoru a dolu. Notabene si dnes můžete zapůjčit i ty nejlepší modely těch „nejprestižnějších“ značek za pár korun. Ale to neuděláme protože víme, co sebou vezeme. A i když mezi ruskými zbohatlíky v Söldenu asi nikoho neohromíme, prostě si skvěle užijeme lyžování.

Jak můžeme porovnat s ostatními značkami. Tak předně náš test před 2 lety byl přímo proti špičkovým lyžím Blizzard a Sporteny zde jasně uspěly (byť jejich cena byla poloviční). A ano půjčoval jsem si i jiné lyže. Například slalomky Völkl byly skutečně špičkově. Ostatně stejně jako jejich cena. Ale my se v tomto testu bavíme o lyžích v cenách okolo 10000,–. To je i obvyklá relace ve velkých sportovních řetězcích, ale tam se bavíme o sice krásně designově provedené lyži slavných značek, ovšem vyrobených z těch nejlevnějších materiálů a v tvrdosti umělé vyhnané některou z těch …super extra sport hi-tech … technologii místo, aby bylo použito obyčejné lepší, ale výrazně dražší a na výrobu náročnější dřevo (myšleno dřevo v celé ploše lyže né symbolický špalíček, aby se mohlo na lyže napsat „wood core“).

Uvažujte, co kupujete. Dáváte velké peníze za dopravu, ubytování a permanentku. A všechny tyto peníze v zásadě propálíte, protože jezdíte na lyži, která je pro Vás zcela nevhodná, ale prostě jste si na ni zvykli. Proto před koupí testujte. Využívejte testovací akce, které jsou dnes na sjezdovkách i u nás zcela běžné. Proto si také myslím, že sjezdové lyže jsou vlastně velmi nevhodný dárek. Lyže je velmi individuální a osobní věc. Lyžař a lyže si jednoduše musí vzájemně sednout.

Takže přemýšlejte, co vlastně kupujete a hlavně si lyžování užívejte. Obyčejné sjíždění si nechte na X-Box.

Komentáře nejsou povoleny.