Tallinn – perla Baltu

pohled na historický TallinnTallinn – hlavní a největší město Estonska je skutečnou perlou východního Baltu. Jen skok přes zátoku od Helsinek je tato zemička velmi ovlivněna skandinávským stylem života, což je dáno také podobnosti jazyka s Finštinou a naopak naprostou nepodobnosti těchto dvou řečí s čímkoli jiným na této planetě.
Tallinn je však především překrásné město. Asi stěží se lze ubránit srovnání s Prahou. Ano, obě města mají v zasadě podobný charakter, stavby jsou z podobné doby, ale srovnání to není přesné. Tallinn je především velmi komorní. Příjemně roztomilý s drobnými středověkými uličkami, zejména v horním městě.

Tajuplné středověké uličky a domy se vyznačují maximální jednoduchostí a krásnou neokázalostí. Jako by se tady zastavil čas někdy v 15. – 16. století. Ještě před příchodem vrcholného baroka. Jednoduchost, charakter, krása. Spíše jako by jste se procházeli zapadlými místy někde ve Znojmě.

Dolní město pak je výrazně okázalejší. Z ulic na náměstí na vás jednoznačně dýchne duch úspěšných dob a bohatého hanzovního města. Příjemné uličky vás provedou starým Tallinnem za několik hodin. Ale určitě se vyplatí zastavit v některé s místních restaurací. Většinou jsou velmi příjemné, cenově přijatelné a s pozornou obsluhou. Ostatně to je jeden z hlavních rozdílů vůči Praze. Tallinn sice rozhodně není tak rozlehlý a velkolepý, ale lidé jsou zde na turisty výrazně přívětivější a féroví. Prostě máte pocit, že se vás nesnaží obrat za každou cenu jako v Praze nebo Paříži.

Na většinu míst dojdete jednoduše pěšky. Minimálně v širším centru. Na rozdíl od Prahy zde využijte taxíky. Fungují spolehlivě, jsou všude a ceny jsou rozumné. Například cesta z letiště (mimochodem toho nejpřívětivějšího co znám) do centra trvá okolo 15 minut a bude vás stát 5 – 7 Euro. Řidiči jsou velmi slušní a rozhodně vás nepodvedou. Pokud už opravdu potřebujete po Tallinnu cestovat pak MHD zdarma vše vyřeší.

Tallinn a celé Estonsko se jednoduše snaží všemi silami přiblížit Finsku a stát se další Skandinávkou zemí se vším, co k tomu patří. A patří k tomu například i slušnost, pořádek a také to, že se všude bez problému domluvíte anglicky. Je to podle mého správná cesta.

Komentáře nejsou povoleny.