Kostel sv. Jiří v Pelhřimovech

Celkový pohled na kostel v Pelhřimovech

Celkový pohled na kostel v Pelhřimovech

V tom nejzapadlejším koutě naší země. Po několika kilometrech v zemi nikoho jen několik metrů od státní hranice s Polskem můžete nalézt jedno z nejpodivnějších a zároveň nejkrásnějších míst. Kostel v Pelhřimovech si  jistě za ta staletí prožil své. Dnes tento krásná památka zasvěcena sv. Jiří postavená v roce 1275 připomíná symbolicky celou historii této oblasti.
Nedaleko slovanského hradiště z 8. století se později usídlili němečtí přistěhovalci a po staletí se zde různě přelévaly hranice. V roce 1742 byla vesnice (Mährisch Pilgersdorf) rozdělena hranici a zůstalo tak tomu dodnes. Zatímco polská část za potokem zůstala i dnes osídlena, původní německá vesnice již nebyla po odsunu obnovena. Jako zázrakem tak mezi zbořeninami domů a labyrintem kamenných základů přežil Kostel sv. Jiří s přilehlým hřbitovem.
Tuto magickou stavbu před úplným zničením zachránilo Hnutí Duha Jeseníky. Před všemi je ještě neskutečné množství práce. Již dnes je však jasné, že toto tajemné místo, které v sobě absorbuje celou historií těchto zemí za posledních téměř 800 let, je pro další generace zachráněno a stojí za příjemný výlet.

Komentáře nejsou povoleny.