Divadla v Bratislavě – Útěk z uspěchané reality

Hlavní město Slovenska Bratislava se může pyšnit několika kulturními památkami, historickými stavbami nebo novými budovami zahrnující akční různých velkých nákupních středisek a firem s velkými obraty. Žije zde velké množství obyvatel, které je rozmístěné po celém městě a liší se zejména rozdíly ve finančních příjmech. Přesto odlišnostem každý z nás, ať už návštěvník Bratislavy, nebo její obyvatel občas potřebuje chvilku oddychu, zamyšlení se, nebo prostě útěku z uspěchané reality. Na takové chvíle jsou tu pro nás divadla. Dokonce i přes velkému množství různých kin, jsou tu pro nás dá se říci, že v plné síle. Nejznámějšími divadly v Bratislavě jsou Slovenské národné divadlo (SND), Divadlo Nová scéna, Divadlo Astorka Korzo ’90, Radošinské naivné divadlo, Štúdio L + S, Divadlo GUnaGU a Divadlo bez domova. Určitě stojí za zmínku zajímavé shrnutí historie prvních dvou divadel nacházejících se v Bratislavě a to Slovenského národného divadla a Divadla Nová scéna.

Určitě mi dáte za pravdu, že pýchou slovenských divadel je Slovenské národní divadlo. Slovenské národní divadlo je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí Slovenska. Své dějiny začalo psát už v roce 1920.

Dnešní Slovenské národní divadlo tvoří tři složky se stálým profesionálním uměleckým souborem: Činohra, Opera a Balet. Divadelní výpravy pro všechny tři složky jsou zhotovovány v Umělecko-dekoračních dílnách SND. Soubory Slovenského národního divadla hrají ve dvou divadelních budovách, v historické budově SND, která se nachází na Hviezdoslavově náměstí av nové budově Slovenského národního divadla. Slovenské národní divadlo je repertoárové divadlem. Představení na všech scénách SND se konají během divadelní sezóny většinou každý den (opera a balet), respektive každý den kromě pondělí (činohra). Divadelní sezóna trvá od začátku září až do konce června.

Druhé založené divadlo ve městě Bratislava je Divadlo Nová scéna, které vzniklo v r.. 1946 v intencích nové koncepce kulturní politiky v poválečné situaci s důrazem na rozvoj divadelní sítě na Slovensku. Vycházelo z toho, že vedle SND jako reprezentační národní institucí je třeba i divadlo pro široké lidské vrstvy, které by umožnilo rozšířit žánrovou i stylovou pestrost a rozvinout různorodé formy divadelního projevu. Kromě toho SND neposkytovalo dostatek prostoru pro optimální využití hereckého souboru činohry a po roce 1945 došlo ik zrušení operety. Tyto skutečnosti přiměly skupinu členů činohry a bývalé operety SND přejít do nově vytvořených divadla jako základní herecké jádro.

Divadlo Nová scéna je profesionální umělecké těleso, repertoárové divadlo nacházející se v centru Bratislavy. Hrají se tam především muzikály a komedie. Jejími členy byly mnohé významné herecké, režisérské, pěvecké, hudebnicí a taneční osobnosti. V současnosti má Nová scéna v repertoáru tituly, jako například West Side Story, Limonádový Joe, Neberte nám princeznu, Fidlikant na střeše, Mrázik, komedie Šílené nůžky a Ještě jeden do party a taneční Carmen.

Komentáře nejsou povoleny.