Test lyží Sporten a Blizzard

Test lyzi Sporten a Blizzard v Soldenu

Předsezónní testování v Rakouském Söldenu odhalilo několik zajímavých informací o lyžích pro letošní sezónu. Hned z počátku je třeba zdůraznit, že se jedná o můj subjektivní pocit mírně nadprůměrného lyžaře. Ostatně asi těžko lze lyže jinak než subjektivně posuzovat. Testování probíhalo za proměnlivého počasí za časté mlhy a poměrně vysokých teplot mírně nad nulou, což není pro výšku přes 3000 m nad mořem a listopad zrovna typické. Sjezdovky byly nicméně vzorně upraveny a teprve odpoledne se začaly vytvářet mírné muldy. Za spolupráci děkuji internetovému obchodu www.ceskelyze.cz.

Blizzard GTR Sport Full Suspension IQ

Jistá a přesná lyže, které však chybí schopnost bavit vás. Univerzální lyže, které můžete použít jako své jediné na celodenní ježdění. Sjedete s ní všechno, zvládne i složitější terén, ale otázka je zda se u toho budete bavit. Nutno však uznat, že design samotné lyže se velmi povedl.

Blizzard Magnum 8.1 TI MAX IQ

Celá řada lyží Magnum je určena především na neupravené sjezdovky a do volného terénu. Byl jsem zvědavý na letošní novinku této řady a to front rocker. Jedná se o změnu klasického prohnutí lyže. Tato lyže je v přední části opačně prohnutá, tedy směrem nahoru. Hlavní výhodou by měla být jízda v hlubokém sněhu a snadnější začátek oblouku. První jsem neměl možnost vyzkoušet a druhé fungovalo spíše opačně. Zvednutá špička na začátku řezaného oblouku vůbec nereagovala a lyže začala zatáčet, až když začal fungovat střed lyže. Díky své šířce lyže neoplývá rychlými reakcemi, ale to se od ní ani nečeká. Doporučoval bych ji dobrému lyžaři, který se pohybuje na rozbitých českých sjezdovkách, ale neočekává od lyže sportovní tempo a přesnost.

Blizzard S-Power Full Suspension IQ

Velmi náročná a drahá slalomka. Při jízdě mi připadala zbytečně tvrdá, bez charakteru a reálně nepoužitelná pro rekreačního lyžaře. Možná to bylo způsobeno i tím, že jsem ji testoval až odpoledne na rozbitější sjezdovce, což vyvolávalo skutečné utrpení pro mé nohy. Přátelé, kteří testovali stejnou lyži dopoledne s ní tak rozladěni nebyli. Dá se tedy říci, že je to lyže vyžadující extrémně pevné vedení velmi dobrého lyžaře na upraveném povrchu. Rozhodně nedoporučuji jako jedinou univerzální lyži pokud jste se lyžováním nezabývali závodně.

Blizzard G-Force Supersonic IQ

Pro mne osobně zklamání. Možná bych si na ně zvykl, ale těmto lyžím snad nesedl terén (odpolední rozježděná sjezdovka) nebo má únava po celodenním ježdění. Podivná charakteristika při nájezdu do oblouku. Nejprve špička vůbec nereaguje a pak najednou uprostřed oblouku překvapivě prudce zabere. Poměrně nekomfortní na rozbité sjezdovce s umělým nepřirozeným projevem. Kolegové se skupiny k ní zase tak kritičtí nebyli, takže se jednalo nejspíše o čistě osobní antipatie. Mělo by se jednat o měkčí univerzální lyže, takže není důvod, aby si své lyžaře nenašly. Vyzkoušejte a posuďte sami.

Blizzard SLR Magnesium IQ

Skvělá lyže od Blizzardu. Rozhodně nejlepší v testu. Překvapivě univerzální lyže výrazně měkčí a živější než S-Power. Fungují velmi dobře na upravené sjezdovce i mírně rozbité sjezdovce. Dovedl bych si je představit jako univerzální lyže na cely den pro sportovně založené lyžaře, který preferuje krátký až střední oblouk. Krásně drží na hranách, a když na ně zatlačíte, budou vás i bavit. Charakterem jsou nejspíše hodně podobné GSR variantě, kterou testoval kolega a byl s nimi velmi spokojen. Nicméně obřačky nejsou pro většinu českých sjezdovek to pravé ořechové.

Sporten AHV 05 SL

Jedná se o málo měkčí variantu AHV 06 a tedy pro běžné lyžaře přístupnější. Teď trochu obšírněji o řadě AHV. Přesněji řečeno o slalomových lyžích, na oračkách jsem nikdy neměl tu čest. Konstrukce se za posledních několik let příliš nezměnila. A v i době svého vzniku to byly velmi tradičně postavené lyže. Sendvičová konstrukce, hodně dřeva, lamináty a titanal. A na tom není nic špatného, právě naopak. Tohle porovnání jasné ukázalo, že tyto tradiční materiály prostě fungují, fungují samy o sobě bez dodatečných hi-tech technologii. Lyže jsou naprosto čitelné a sebevědomě se zaříznou po celé délce. Na upravené nebo mírně rozbité sjezdovce jednoduše cítíte naprostou jistotu a čitelnost s jakou se po svahu pohybují v krátkém i středním oblouku. Samozřejmě naráží na konstrukční limity na rozbité sjezdovce plné muld. Tady je konstrukce „tenké“ lyže jen obtížně použitelná. Pokud vám nevadí být trochu mimo dav a jste dobrý lyžař tak jsou to lyže pro vás, které vám vydrží několik sezon. Ve srovnání s AHV 06 SL mi vycházejí jako univerzálnější řešení pro ty, kteří nejsou až tak špičkovými lyžaři a chtějí si hlavně dobře zajezdit a nejde jim až tak o sportovní výkon.

Sporten AHV RC

Ano přiznávám, tyto lyže jsou má slabost. Poprvé jsem je testoval na českých sjezdovkách ještě půl roku před uvedením na trh. Jedná se o odlehčenou verzi AVH 05 SL. Zcela stejná forma je použita i zde jen chybí drahý titanal, takže je lyže ještě měkčí i když stále velmi pevná. Poprvé jsem dostal k testování lyži o délce 155 cm, což je při mé výšce postavy více než 190 hodně mimo. I přes problémy s předozadní rovnováhou jsem si jízdu neuvěřitelně užíval. Byla to živá (až živelná) snadno ovladatelná lyže, která mě chtěla prostě bavit. A jaký je můj dojem ze stejné lyže po dvou letech a ve správné velikosti 165 cm? Stejný. Poddajná, příjemná lyže, na kterou se lze spolehnou i ve středních rychlostech a středním oblouku a přitom neskutečně zábavná. AHV RC lze směle doporučit na celodenní jezdění pro průměrného a nadprůměrného lyžaře.

Tolik z testování před letošní sezonou z rakouského Söldenu. Znovu zdůrazňuji, že všechny názory jsou subjektivní. Nepopírám, že mnozí velmi pokročilí lyžaří, mohou mít zcela jiný názor. V tomto testovaní také převládali téměř zásadně vyšší řady obou značek. V testu se tak neobjevili žádné klasické turistické lyže. Takže nevím, zda některé z testovaných lyží lze doporučit rekreačnímu lyžaři. Snad Blizzard G-Force Supersonic a nižší modely této řady. Také AVH RC mohou udělat hodně radosti i vysloveně turistickému lyžaři a možná být impulsem jak se naučit dobře lyžovat. Když ony prostě tak rády zatáčejí na hraně.

Ski servis Ostrava

Komentáře nejsou povoleny.