V první části článku s praktickými radami pro návštěvu Petrohradu jsem se rozhodl sepsat informace o pobytu v tomto krásném městě. V druhém článku se dostaneme k doporučením na návštěvu konkrétních míst. Tyto články vycházejí z mé návštěvy ze srpna 2016 a budou obsahovat řadu praktických informací, které rozšíří zajímavý článek o Petrohradu na iDnes.cz.
Petrohrad není Rusko
Už samotným prapůvodní účelem založení tohoto města Petrem I. Velikým bylo udělat velmi tlustou čáru za zastaralým středověkým Ruskem a přiblížit se moderní Evropě. Ze strategického hlediska bylo neméně důležité obsazení strategické pozice vůči rozpínavému Švédsku v Baltském moři.
Založil tak nejprve pevnost a následně město, které se nejmenuje podle něj, jak se domnívá většina lidí, ale podle svatého Petra. Dvě staletí bylo budováno z bažiny delty řeky Něvy jako hlavní město největší říše. Budováno za nesmírných lidských obětí, ale tohle se v Rusku nikdy moc nepočítalo.
Geografická otevřenost Evropě zapříčiňuje mírně rozporuplný mix Evropského a Ruského. Mix naštěstí umně namíchaný. Mix, který překvapivě funguje. Na Petrohradu nebudete pozorovat nějaké ekonomické zpomalení. Všude se staví, město je uklizeno, obchody jsou plné zboží a zákazníků a v ulicích najdete přehršel luxusních vozů. I město a jeho služby fungují. Doprava, ubytování, bezpečnost… nesetkal jsem se s žádnými neočekávanými obtížemi.
Projevuje se to také mezi lidmi a ve stylu oblékání. Rusové (spíše obyvatelé a návštěvníci Petrohradu) chodí velmi elegantně evropsky oděni a to zejména ženy. Se stylem „Marfuša“ jsme se nesetkali. Což není tak samozřejmé. Na 4 roky starých fotkách našeho známého to nebylo až tak výjimečné. Pro muže je potěšitelné, že ruské ženy jsou rozhodně nadprůměrně půvabné.
Vyřízení dokladů
Pro návštěvu Ruska jsou nutná víza. Ta vyřídíte na Ruské ambasádě v Praze, ale my jsme využili služeb agentury, které to oběhají a vás a vy jen zaplatíte. K vyřízení musíte mít pojištění na dobu cesty a také pozvání. Pokud nikoho známého v Rusku nemáte, dá se vyřídit i za úplatu. Nabízejí jej i hotely. Samozřejmě za poplatek.
Při vstupu do země obdržíte vstupní kartu, kterou doporučuji nosit sebou a neztratit. Při opuštění země se bude znovu více než hodit. Hotel vás také musí přihlásit k pobytu. I za to bude chtít par Rublů.
Jazyk a dorozumění
Trochu překvapením byla poměrně nízká jazyková vybavenost a to včetně turisticky nejexponovanějších míst. Anglicky se většinou domluvíte v infocentrech a pak už je to trochu loterie. V zásadě ani v místních restauracích není zcela běžné narazit na personál hovořící anglicky. Trochu překvapivě se někteří místní chytali na němčinu.
Naštěstí lze využít podobnosti mezi ruštinou a češtinou a vhodnou kombinací několika základních ruských slovíček a poruštěných českých se celkem bez potíží domluvíte. Rusové jsou v tomto směru velmi tolerantní a mají již pro samotnou snahu použít ruštinu pochopení. Nikdy jsme se nesetkali s nějakou negativní reakcí a Rusové vždy mají snahu se domluvit.
Rozhodně pak doporučuji seznámení s Azbukou, která vám velmi usnadní komunikaci. Ulice v Petrohradě jsou sice značeny i přepisem do latinky, ale mnoho dalších informací je pouze v Azbuce. Pokud ji ovládáte, tak se zmatená zpět písmen změní ve slova, z kterých již nebude problém pochopit z kontextu význam.
Doprava
Městská doprava funguje rychle, efektivně a levně a není jediný rozumný důvod ji nevyužívat. V zásadě jsme nikde nemuseli čekat déle než cca 5 minut. Mapy si můžete zakoupit v Česku, případně je získáte zdarma v infocentrech.
Pěškobus
Základní forma dopravy po centru. Samotné centrum Petrohradu není příliš rozsáhle. Výhoda v zásadě uměle vytvořeného města. Vše zásadní jen tak nějak blízko sebe. Chůze je nejlepší na poznání města. Bohužel Petrohrad není alespoň v centru příliš zařízen pro cyklistiku. Pojem cyklostezka je zde zcela neznámý. Přitom kola by byla pro téměř zcela ploché město zcela ideální dopravní prostředek.
Pro chodce je Petrohrad vhodný. Na rozdíl o naši „vyspělé“ země jsou zde téměř všechny křižovatky a přechody vybaveny odpočtem doby zelené. Řidiči jsou překvapivě ohleduplní, ale nedá se na to samozřejmě spoléhat. Občas narazíte i na typického ruského řidiče jako z Youtube.
Velká nevýhoda chodců se projeví při dešti. Veškeré svody vody končí přímo na chodnících (a následně pak odtečou do řeky). Prakticky to znamená, že voda je všude. Z nebe padá déšť doprovázený větrem, z jedné částí chodníku na vás dotírá voda z okapů a z druhé od projížděních aut.
Metro
Páteří městské dopravy je 5 linek metra. Platí se takzvanými žetony, které se vhodí do vstupního turniketu. Jeden žeton vás vyjde na 35 RUB a kupuje se ve stánku před vstupem nebo v automatu. Pokud již vstoupíte za turnikety do metra, můžete cestovat kamkoli s libovolných množstvím přestupu. U většiny vstupů se nacházejí policisté, kteří se zaměřuji zejména na velké kufry a náhodně je nechají přejet scannerem. Nicméně vše je rychlé a férové.
Kvůli specifickým geologickým podmínkám funguje Petrohradské metro trochu jiným způsobem, než jste možná zvyklí z jiných měst. Stanice jsou poměrně daleko od sebe a velmi hluboko. Většinou stanice nejsou umístěny u nějakého konkrétního místa. Spíše jakoby uprostřed oblasti a následně je ještě třeba dojít.
Metro je celkově rychlé a čisté. Často jsou i tunely pokryty mobilním signálem. Známy mne varoval, že Rusové se velmi často tlačí a nerespektují „osobní prostor“ a také že osobní hygiena ještě není na „klasické“ úrovni a cestovaní je tak mírně specifické. Jeho zkušenost však byla 4 roky stará a my jsem nic podobného nezaregistrovali.
Autobusy a maršrutky
Autobusové linky fungují spolehlivě a platí se paní průvodčí až v samotném autobuse. Jakkoli dlouhá trasa vás vyjde na 35 Rub. U mnoha oficiálních zastávek naleznete obrazovky zobrazující, kdy dorazí následující autobus. Specifických druhem autobusů jsou takzvané maršrutky. Jedná se o minibusy často jedoucí stejnými trasami jako oficiální linky, ale můžete je využít i k dopravě do vzdálenějších míst. Například do města Pushkin nebo Peterhofu (detaily v následujícím článku). Platí se na místě 40 RUB za jednu cestu, stejně dáte také za velké zavazadla a to přímo řidiči.
Vše nasvědčuje tomu, že v nejbližší době půjde platit v autobusech přímo platební kartou v automatu. Návody a přístroje už byly připraveny, ale zatím nezprovozněny.
Frekvence maršrutek je skutečně značná. V zásadě budete čekat na zastávce maximálně minutku. Rozhodně se neobávejte jich využívat. Často vynechávají některé (méně podstatné zastávky z hlediska turistů), ale u frekventovaných turistických cílů vždy zastaví.
Cesta z letiště
K cestě z letiště je možno použít taxi. Této možnosti jsme nevyužili, protože jsem netušili – při první cestě – místní cenové podmínky. Když jsme zvažovali využití taxi na cestu z hotelu zpět, byla nám nabídnuta cena 700 RUB. Což je cena více než slušná za minimálně 30 minutovou cestu. Stejně jsme použili bezproblémovou MHD, abychom se tak nějak z městem rozloučili. Pokud trváte na taxi, asi bych doporučil zkusit jej zamluvit přímo u vašeho hotelu, aby již čekalo na letišti. Spíše z hlediska ceny. Jinak byly místní taxi čisté a moderní, pokud mohu z vnějšku soudit.
Hromadná doprava funguje velmi efektivně. Autobusová linka 39 nebo maršrutka K39 vás odveze z letiště po cca 20 minutách na stanici metra Moskovskaja. Jedna se o přímý spoj. Z této stanice se již dostanete kamkoli po celém městě. Jízda zpět je shodná.
Praktické informace
Ceny
Díky panu Putinovi jsou celkově ceny v Petrohradu velmi přijatelné a to ve všech směrech s výjimkou luxusních obchodu. Tam se na vás budou stejně dívat minimálně dva bodyguardi značně podezíravě, pokud nemáte vizáž Číňana nebo Japonce a neubráníte se otázkách, proč chcete dovnitř (pouze v Ruštině samozřejmě – v mém případě jsem chtěl obhlédnout produkci současného ruského hodinářského průmyslu). V širším centru pořídíte služby, jídlo a vše potřebné v zásadě za srovnatelné ceny jako u nás v běžném městě. Jako obvyklé jsou některé věci levnější a některé dražší, ale až na velmi omezené výjimky nenaleznete ani v těch nejexponovanějších místech pro Česko typickou „vysokohorskou“ přirážku. Ceny jsou vyšší v uzavřených areálech. Například v uzavřených parcích Carskoje selo nebo Peterhofu, případně v Ermitáží. Ani tam to však nejsou absurdně přehnané částky jako například v Praze. Příklad 0.5 l Coly vyjde na cca 120 RUB. Tedy něco okolo 40-50 Korun.
Při vstupu do některých turistických míst platí dvoje ceny. Rusově a Bělorusové platí méně. Na druhou stranu tato informace je oficiálně uváděna.
Jídlo
Kvalita jídla je velmi přijatelná a v zásadě v hygienické kvalitě běžné v jakékoli jiné vyspělé zemi. V širším centru naleznete mnoho malých restaurací případně fast foodu. A to jak těch klasických mezinárodních tak typicky ruských. Ceny jsou srovnatelné s našimi.
Všude v centru naleznete prodejní budky s typickou nabídkou ruských pirožků. I v těch nejexponovanějších místech nabízené za velmi rozumné ceny. 40-60 RUB a v zásadě zaženete hlad. Nutno vyzkoušet i ruskou zmrzlinu vyráběnou ještě stále ze smetany. Mražonoje nade vše. V širším centru je mnoho klasických prodejen s potravinami, kde naleznete široký sortiment potravin za rozumné ceny.
Toalety
To byla jedna s obav před cestou do Ruska. Obava nejspíše oprávněná, kdyby Petrohrad byl typické Rusko. Naštěstí není a tak problém s toaletami již není tak kritický a i když jsou často řešeny hodně „inovativně“ dosahují většinou již evropských standardů. Kromě toalet v restauracích naleznete na mnoha turistických místech i veřejné placené toalety. Za cenu 20-30 RUB nabízejí různou úroveň, ale z principu jsou čisté a voda zde teče. Rozhodně nečekejte nějaký horovový příběh.
WC, která jsou součástí například Ermitáže, jsou zdarma a v rámci možnosti (extrémní provoz) i čistá a upravená.
Ubytování
Jsme si rezervovali přes booking.com. V Petrohradu je množství hotelů, hotýlků a ubytoven. Vybírejte něco v centrální oblasti. Nepovažuji za rozumné někam daleko dojíždět. Zejména v malých hotýlcích se brání platbě kartou. Je dobré se předem dohodnout a následně na platbě kartou trvat.
Výměna Rublu
Placení kartami je velmi rozšířené, ale ne vždy možné. Hotovost je tedy nutností. Je možné, že někteří prodejci přijímají i EURa a USD, ale Rubly jsou rozhodně upřednostňovaná možnost. Doporučuji si vyměnit dostatek hotovosti už v Česku. Rozdíly v kurzech nejsou nijak podstatné a směnárny v Petrohradě rozhodně naleznete, ale nedá se říci, že na každém rohu.
Hotovost samozřejmě vyměníte i bankách. Preferovaná je pochopitelně směna z EUR a USD. Koruny jsme opravdu nezkoušeli. Směnárny jsou v okolí Něvského prospektu.
Prosím piště do diskuse, co dalšího by Vás zajímalo z praktických témat případně vaše zkušenosti a zážitky. Budu článek průběžně aktualizovat.
V příštím článku se zaměřím na to, co je dobré v Petrohradu a okolí vidět.