Nejznámější štíty Vysokých Tater

Hlavním výchozím uzlem, ze kterého se dostanete do Vysokých Tater, je město Poprad. Okres Poprad patří z hlediska cestovního ruchu k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším okresem Slovenska. Nabízí turistiku, rekreace, léčení a sport. Rozprostírá se na území tří národních parků bohatých na přírodní krásy s jedinečnou faunou a flórou. Nacházejí se zde mnohé kulturně-historické památky, které jsou znakem řemeslné činnosti a dovednosti zde žijících lidí. Vynikající klimatické podmínky podmínily vznik klimatických lázní, sanatorií a léčebných ústavů pro léčbu tuberkulózy a respiračních chorob.

Pohoří Vysoké Tatry se nachází na severu Slovenska na hranici s Polskem, vznikly v třetihorách, zdvihem žulového masivu nad úroveň terénu a současnou podobu nabyly činností ledovců v čtvrtohorách. Touto horotvornou činností vznikly charakteristické skalní vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hluboké ledovcové doliny (Mengusovská dolina, Velká a Malá Studená dolina), morény a plesa (Štrbské pleso, Skalnaté pleso).

Nejznámější štíty Vysokých Tater jsou Gerlachovský štít, Jahňací štít, Kôprový štít, Kriváň, Lomnický štít, Ostrva, Predné Solisko, Rysy, Slavkovský štít, Veľká Svišťovka a Východná Vysoká.

Nachází se zde ještě celá řada kratších hřebenů; mezi nimi leží 35 tatranských dolin. Na severní straně je nejdelší dolina Bielovodská, na jižní Kôprová dolina. Téměř v každé údolí se nachází jedno nebo více jezer – ples. Tři největší plesa v slovenské části Tater jsou: Veľké Hincovo pleso (1946 m, rozloha 20,1 ha, hloubka 53 m), Štrbské pleso (1346 m, rozloha 19,8 ha, hloubka 20 m) a Nižné Temnosmrečianske pleso (1674 m , rozloha 12,0 ha, hloubka 38 m).

Pokud jste ještě nebyli na výletě ve Vysokých Tatrách o čem velmi pochybujeme, tak se tam rozhodně nezapomeňte vybrat při vašich dalších toulkách po Slovensku.

Be Sociable, Share!

Komentáře nejsou povoleny.