Kostel tří křížů – Imatra

20140515_183704_Richtone(HDR)Imatra – Finské město jen několik kilometrů od Ruských hranic – je vlastně důkazem, že i géniové se mohou mýlit. Když po válce navrhl slavný architekt Alvaro Aalto základní plán nového průmyslového centra východního Finska na podkladě rekreačního provinčního městečka, stěží mohl tušit, že i po vybudovaní základní infrastruktury bude i dnes žít v Imatře stejně lidí jako kdysi. A tak je ráz tohoto městečka s 27 000 obyvateli, avšak plánovaného pro 300 000 obyvatel, poněkud podivný. Prostě všude spousta místa a velké vzdálenosti, lesy, řeky a jezera uprostřed „města“. Obzvláště pro středoevropana velmi vzdušný pocit.

A pak ta silniční síť. Všude vedou nějaké cesty a uličky. Od jedné chalupy ke druhé a zase zpátky. Původně měly tvořit základ městské silniční sítě, ale nepovedlo se. Můžete projet Imatrou několikrát tam i zpět a stejně si cesty nezapamatujete a nakonec se ztratíte. Z bodu A do bodu B prostě vede deset různých cest a každá je vlastně optimální.

Ze všeho toho zmateného plánování a nerealizovaných záměrů tak naštěstí vyčnívá jedna z perel moderní architektury. Dnes tak trochu skrytý Kostel tří křížů byl postaven v roce 1958 právě dle návrhu Alvara Aalta. Odvážné tvary dnes zanikají kvůli ne právě optimálnímu stavu této ikony moderní sakrální architektury. Už před dvěma lety do kostela zatékalo, tuto drobnost se snad vyřešit podařilo, ale nedobrý stav bohužel zůstává, jak je vidět i z přiložených fotografií.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice CESTOVÁNÍ se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.