Hrady na Slovensku – v okrese Nové Mesto nad Váhom

Trenčiansky kraj se nachází na západě České republiky. Kulturním centrem regionu je město Trenčín. Podle počtu obyvatel patří Trenčiansky kraj mezi menší kraje Slovenska. Turisty přitahují mnohé kulturně-historické lokality, jakými jsou Beckov, Čachtice, Tematín, zámek Bojnice a pod.

Pro mnohé zcela neznámý Okres Nové Mesto nad Váhom spadající pod Trenčiansky kraj, v sobě skrývá krásné zákoutí a místa se zajímavou historií. Určitě stojí za zmínku dva hrady Čachtický hrad a Tematín.

Čachtický hrad je zdaleka viditelný na vápencovo-dolomitovém vrchu v Čachtickém krasu, mezi obcemi Čachtice a Višňové. Čachtický hradní vrch je státní přírodní rezervace. Vznikl v 13. století a patřil mezi první hrady, které zajišťovaly západní hranici Uherska, zejména v 13. století, kdy ho spravoval hradní královský kastelán. Palác s hranolovou a podkovovitou věží, v níž byla umístěna i kaple je postaven na nejvyšším místě hradního brala.

Zříceniny tvoří dobře identifikovatelné budovy, postupně se zvedající na horním, středním a dolním hradě. Opevnění si zachovaly zbytky štítkových renesančních atik, na horním hradě jsou fragmenty původních omítek s malbami.

Zříceniny hradu Tematín leží na západním úpatí Povážského Inovce v katastru obce Hrádok jihovýchodně od Nového Mesta nad Váhom. Hrad je zakotven v pamětech lidí od roku 1270, ale jeho původ je starší. Kdysi hrad tvořila čtyřboká věž a palác, obklopené hradním zdí. V druhé polovině 16. století zesílily jeho opevnění úpravou a zdokonalením před hradí, které bylo odděleno od horního hradu úzkým průchodem. Během Rákócziho povstání ho vážně poškodily a od té doby je v ruinách.

V blízkosti se nacházejí hrady Beckov a již zmíněný hrad Čachtice. Na západ od zříceniny hradu se nachází státní přírodní rezervace Tematínska lesostep.

Komentáře nejsou povoleny.